İçeriğe geç
Betsmove » BlackJack Kart Değerleri

BlackJack Kart Değerleri

  En çok sevilen canlı casino oyunlarının başında gelen Blackjack en temel tanımıyla, oyuncuların kasaya karşı rekabet ettiği bir iskambil kartı oyunudur. Blackjack oynanırken, 4 veya 8 deste kart kullanılabilir. Bu aslında oyuncunun sayısına göre belirlenir. Oyunda fazla deste kullanılması kasanın daha fazla avantaja sahip olmasını sağlar, bu nedenle ne kadar az deste kullanılırsa oyuncunun avantajı o kadar çok yükselmiş olur. Elbette kural bilgisi ve strateji gerektiren bu oyunda şans da önemli bir faktördür. Kurallarını öğrendiğiniz Blackjack’i Betsmove sitemizden oynayabilirsiniz.

  Sayı Kartlarının Değerleri

  2’den 10’a kadar olan kartlar, üzerinde yazan sayı değerine sahiptir. Blackjack’te tüm oyunculara belli değeri olan kartlar dağıtılır. Daha açıklayıcı şekilde, 2’den 10’a kadar tüm kartlar üzerinde yazan rakam değerine sahiptir. Maça 6’nın değeri 6, kupa 3’ün değeri 3, sinek 9’un değeri 9’dur. Kartın renginin yada türünün kartın değerinde hiçbir etkisi yoktur. Yani karo 9 ile kupa 9 arasında herhangi bir fark yoktur, birbirlerinden üstün değillerdir ve her ikisinin de değeri 9’dur.

  Resimli Kartların Değerleri

  Vale, Kız ve Papaz dahil destedeki tüm resimli kartların sahip olduğu değer 10’dur. Resimli kartlar bu yüzden avantajlıdır. Resimli bir kartla A ikilisi değer olarak 21 olur. Buna oyunda blackjack yapmak denir. Blackjack oyununda oyuncunun hedefi ya elini 21 yapmak yada 21’e olabildiğince yaklaşmaktır. Bu sayıya ulaşmaya çalışırken 21 geçilmemelidir. Oyuncunun ya da dağıtıcının eli 21’i geçtiğinde oyunu kaybeder. En son olarak da, oyuncunun 21’e ulaşamaması halinde hedefi kasadan yüksek bir skora sahip olmaktır.

  As Kartının Değeri

  As 1 veya 11 değerindedir. A iki değere sahip tek karttır blackjack’te. Burada önemli olan kriter oyuncunun elindeki kart kombinasyonudur. Oyuncunun elinde bulundurduğu kartlara göre A 1 yada 11 olarak sayılabilir. Örnek vermek gerekirse, oyuncunun elinde A ve 9 varsa bu oyuncunun eli 20 puan hesaplanır çünkü en avantajlı yol budur. Ancak oyuncunun elinde 5 ve A varsa, A 1 olarak sayılır ve oyuncu kasadan yeni kart isteyerek devam eder.

  Oyuncu Ne Zaman Kart Çeker ve Durur?

  Blackjack’te oyuncu, elindeki kartların değerlerini iyi hesaplamalıdır. Birçok durumda oyuncu elindeki kartlarının değeri 16 ve 21 arasındayken durmayı tercih eder. Oyuncuların başka bir çoğunluğu ise elleri 11 yada 11’in altındayken kart istemeye devam eder. Oyuncu istediği kadar kart isteyebilir ancak eli 21’i geçtiğinde, o eli kaybetmiş olur ve oyuncunun bahsi kasa yada dağıtıcı tarafından alınır. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır hatta strateji de denebilir. Oyuncu kart çekerken, karar aşamasında kasanın açık kartına bakmalı ve ona göre çekip çekmeyeceğine karar vermelidir. Daha fazla blackjack stratejisi için “Blackjack Stratejileri” yazımıza da göz atabilirsiniz. 21 oyununu Betsmove sitemizden oynayabilirsiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir