İçeriğe geç
Betsmove » Poker El Sıralaması

Poker El Sıralaması

  Poker genel olarak 52 kartlık deste ile oynanır ve oyunun genel amacı, oyuncunun en iyi beşli seriyi oluşturup diğer oyuncuların ellerine üstünlük kurmasıdır. Bu beşli seriler farklı kombinasyonlarda dizilir ve hepsi farklı isimlere ve büyüklüklere sahiptir. Poker el sıralamasına giriş yapmadan önce, bütün kartlar genelinde büyükten küçüğe sıralama şu şekildedir: A, K, Q, J, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2.

  Ayrıntılarını öğrendiğiniz pokeri Betsmove sitemizden oynayabilirsiniz.

  Poker El Büyüklükleri

  Pokerde belli başlı el büyüklükleri vardır. Bu sıralamalara poker oyuncuları hakim olmalıdır. 

  • Royal Flush: Astan başlayan sıralı şekli 10-J-Q-K-A‘dır. Pokerde oluşturulabilecek en güçlü eldir.
  • Straight Flush: Elde aynı gruptan olacak şekilde, sıralı beş kart bulunmasına denir.
  • Quad yada Kare: Elde aynı değerde dört kart olması durumuna denir.
  • Full House: Elde bir per ve bir üçlü olması durumuna verilen isimdir.
  • Flush yada Renk: Elde aynı gruptan olmak üzere, sırasız beş kartın bulunması durumuna denir.
  • Straight: Elde değer bakımından sıralı, grupları farklı beş kart bulunması durumuna denir.
  • Three of a Kind: Elde aynı değerde üç kartın bulunması durumuna denir.
  • Two Pairs yada Dö per: Elde çift per bulunması durumuna denir.
  • One Pair yada Per: Elde aynı değere sahip iki kart bulunması durumuna denir.
  • Yüksek Kart: Eller arasında oyuncuların hiçbirinin bir seri yapamaması ya da iki oyuncunun ellerinin aynı olması durumunda, eldeki en yüksek kartlara bakılır. Toplam eldeki 2 kağıt ve yerdeki 5 kağıtla birlikte en iyi eli yapan kazandığı durumdur.

  Poker Dizilimleri ve Birbirlerine Karşı Üstünlükleri

  Royal Flush

  Diziliş A,K,Q,J,10 şeklindedir. Aynı renkteki ardışık olan en büyük beş karttan oluşur. Bütün gruplarda bu diziliş birbirine eşittir yani kupa, karo, sinek yada maça olarak bu beşli serilerin hepsi eşit değerde sayılır.

  Straight Flush

  Aynı renkte ardışık beş karttan oluşan diziliştir. Örneğin; Q,J,10,9,8 yada 10,9,8,7,6 gibi… ardışık olarak en büyük kartların sıralandığı beşli diğerinden üstündür. İlk örneğin ikinciden büyük olması gibi.

  Quad (Kare)

  Farklı renklerdeki derece olarak aynı kartlardan oluşan diziliştir. Örneğin; karo A, kupa A, sinek A ve maça A gibi… A kartının yerine bütün kartlar gelebilir. Bunlar da kartın ne olduğuna göre Quad (kare) A, quad 9 yada quad 4 olarak adlandırılır.

  Full House

  Farklı renklerde olan aynı 3 kart ve yanında farklı renklerde aynı 2 kart birleşiminden oluşan diziliştir. Örneğin; maça 9, sinek 9, kupa 9, maça A ve karo A gibi…

  Flush

  Aynı renkten beş kart ile oluşan diziliştir. Örneğin; maça A,9,5,4,3 yada kupa 9,8,5,4,3 gibi… Büyük olan kartların çoğunlukta olduğu el diğerlerinden üstündür.

  Straight (Kent)

  Farklı renklerden ardışık beş kartın oluşturduğu dizilişlerdir. Örneğin; maça A, sinek K, kupa Q, maça J ve karo 10 gibi yada kupa 8, karo 7, maça 6, kupa 5 ve sinek 4 gibi… En büyük kartların olduğu el yine diğerlerinden üstün sayılır.

  Set (Three of a Kind)

  Farklı renklerde olan aynı 3 kartın olduğu dizilişlerdir. Örneğin; maça A, sinek A, kupa A, maça 7 ve karo 7 yada sinek 10, maça 10, kupa 10, kupa 8 ve karo 8 gibi… El üstünlüğü diğerlerinde olduğu gibi büyük kart barındıran beşlilerdedir.

  Two Pair

  Farklı renklerde aynı 2 kart ve yanında ilkinden farklı olmak kaydıyla farklı renklerde aynı 2 kart barındıran diziliştir. Örneğin; maça A, kupa A, karo 9, sinek 9 ve maça J gibi…

  Pair (Per)

  Farklı renklerden olan 2 aynı karttan oluşan dizilişlerdir. Örneğin; maça A, kupa A, karo 9, maça 7 ve sinek 6 gibi… Bunlar, ikili kart hangi derece ise o şekilde isim alır; A per, K per, ikili per gibi… Verdiğimiz örnek A per olarak adlandırılır.

  High Card

  Renkleri ve sayıları aynı olmayan 5 karttan oluşan diziliştir. Eldeki en yüksek karta bakılır bu dizilişte. Örneğin; maça A, sinek 9, kupa 7, karo 3 ve sinek 2 gibi…

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir